Jak można korygować astygmatyzm? Metody leczenia
Astygmatyzm to często występująca wada wzroku nazywana również niezbornością. Dla wszystkich osób, u których zostanie on zdiagnozowany mamy dobrą wiadomość – w dzisiejszych czasach leczymy każdy rodzaj astygmatyzmu! Z tego wpisu dowiecie się, czym dokładnie jest astygmatyzm oraz w jaki sposób można go obecnie leczyć.
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm (niezborność) to wada wzroku powodująca niepunktowy obraz na siatkówce. Pochodzi z rogówki lub soczewki oka. W zdrowym oku światło zawsze załamuje się tylko w jednym miejscu. Przez takie kilkupunktowe załamanie światła widziany obraz staje się mało wyraźny. Czym objawia się astygmatyzm? Na co dzień odczuwamy go przede wszystkim jako pogarszającą się ostrość obrazu, wykrzywianie go, a także pogarszanie czułości na kontrast. Widzenie jest mało wyraźne, staje się rozmyte szczególnie z jednej strony. Osoba z astygmatyzmem często mruży oczy i przeciera je. Dolegliwości te wynikają z chęci poprawienia jakości obrazu. Niestety samodzielnie nie jesteśmy w stanie sprawić, że widzenie stanie się lepsze.
Skąd się bierze astygmatyzm?
Astygmatyzm jest często wadą wrodzoną, ale może powstać również w zdrowym oku na skutek urazów rogówki. Mogą go powodować także deformacje gałki ocznej. U osób z wrodzonym astygmatyzmem jest on widoczny już w wieku przedszkolnym, można go zdiagnozować u okulisty. Wczesne wykrycie tej wady daje szanse na jego skuteczne korygowanie, dzięki czemu dziecko będzie mogło swobodnie czytać, a wada wzroku nie wpłynie negatywnie na jego proces zdobywania wiedzy.
Jak można leczyć astygmatyzm?
Na szczęście w obecnych czasach astygmatyzm można leczyć. Aby go zdiagnozować, powinno się wykonać topografię rogówki. Jest to badanie polegające na ocenie kształtu, krzywizny oraz mocy optycznej rogówki. W wyniku tego badania powstaje kolorowa mapa rogówki, na której lekarz widzi wszystkie jej lokalne krzywizny. Jeżeli u pacjenta zostanie wykryty astygmatyzm, zostaną dla niego wybrane odpowiednie soczewki okularowe albo kontaktowe (w tym przypadku stosuje się soczewki toryczne miękkie albo twarde). Doskonałym sposobem na korekcję astygmatyzmu jest laserowa korekcja wzroku. Dzięki niej możliwa jest znacząca poprawa jakości widzenia bez konieczności noszenia okularów lub szkieł kontaktowych.